Wydarzenia w branży leasingowej i wynajmu długoterminowego (CFM) w 2018 roku.
Bieżące wydarzenia dotyczące branży leasingowej i wynajmu długoterminowego (CFM) można śledzić na żywo pod adresem FmLeasing.pl/LIVE
Kto przejmie Masterlease? PKO Leasing czy Hitachi?
Wygląda na to, że Masterlease, a konkretnie Prime Car Management, czyli notowana na giełdzie, dominująca spółka z Grupy Masterlease może wkrótce zostać przejęta i nawet zniknąć z rynku jako marka. Co najmniej dwa podmioty są zainteresowane przejęciem firmy i obydwa ogłosiły wezwanie na zakup akcji. Więcej: Kto przejmie Masterlease? PKO Leasing czy Hitachi? [Aktualizowany]
FmLeasing.pl w okresie świąteczno-noworocznym...
W okresie świąteczno-noworocznym Portal FmLeasing.pl działa normalnie. Jeżeli potrzebujesz jakiejkolwiek pomocy związanej z leasingiem, to jesteśmy do dyspozycji zarówno poprzez e-mail, jak i na forum lub facebooku. Nawet w dni ustawowo świąteczne zawsze ktoś będzie na "dyżurze". Analizy ofert dla użytkowników korzystających z Wyszukiwarki Leasingu będą wykonywane i przesyłane w dni robocze.
Życzymy wszystkim Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego 2019 Roku!
Przypominamy, że już od 1 stycznia wchodzą w życie nowe zasady w zakresie opodatkowania samochodów osobowych w firmach. W Sylwestra zatankujcie pod korek, żeby uratować parę złotych, bo od Nowego Roku niestety nie wrzucicie tego w koszty w całości (tylko 75%). #protip
Ubezpieczenie OC, AC, GAP a nowe zasady podatkowe
Ubezpieczenia obowiązkowe (OC) nie będą objęte limitem, natomiast dobrowolne (AC, GAP) można będzie zaliczać w koszty proporcjonalnie do limitu 150 tys. zł. Więcej w artykule: Koszty podatkowe leasingu samochodów osobowych (PIT i CIT)
Zawarcie umowy w 2018 i odbiór samochodu w 2019 - wątpliwości
Kilka dni temu dodaliśmy informację o naszych ustaleniach dotyczących kwestii zawarcia umowy leasingu drogiego auta jeszcze w 2018 roku z jego odbiorem w 2019 r. (żeby pozostać na "starych" zasadach rozliczeń). Ponieważ sytuacja jest dość dynamiczna i cały czas docieramy do nowych informacji i interpretacji, więc właśnie zaktualizowaliśmy nasz artykuł... Więcej: Koszty podatkowe leasingu samochodów osobowych (PIT i CIT)
Zmiany podatkowe opublikowane w Dzienniku Ustaw
W dniu 19 listopada 2018 r. ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw (poz. 2159) - to oznacza, że od 1 stycznia 2019 wchodzą w życie nowe regulacje podatkowe dotyczące samochodów osobowych. Przeczytacie o nich w artykule: Koszty podatkowe leasingu samochodów osobowych (PIT i CIT)
Ile stracą przedsiębiorcy na nowym opodatkowaniu samochodów?
Około 6 tys. złotych na mniejszym samochodzie i prawie 30 tysięcy na dużym – tyle mogą stracić przedsiębiorcy na wprowadzeniu nowych zasad opodatkowania leasingu i wynajmu samochodów, wynika z analizy carsmile.pl. Publikujemy materiał partnera: Ile stracą przedsiębiorcy na nowym opodatkowaniu samochodów?
Andrzej Krzemiński nie jest już prezesem PKO Leasing
Zalewdwie kilka dni po ogłoszeniu chęci przejęcia Masterlease przez PKO Leasing...
Potwierdziło się - Andrzej Krzemiński nie jest już prezesem @pkoleasing. P.o. prezesa jest Przemysław Stańczyk, członek zarządu PKO Leasing, przed fuzją związany z Raiffeisen-Leasing. https://t.co/2IdqqZToG2
— Michal Krupinski (@m_krupinski) November 16, 2018
Afera KNF a Idea Getin Leasing Leszka Czarneckiego - uspokajamy
Od dnia wybuchu afery KNF klienci instytucji kontrolowanych przez jednego z najbogatszych polskich biznesmenów, Leszka Czarneckiego zastanawiają się, czy mogą odczuć ewentualne negatywne skutki brutalnego zderzenia się światów polityki i finansów. Jedną z tych instytucji jest druga największa firma leasingowa w Polsce, spółka Idea Getin Leasing. Więcej: Afera KNF a Idea Getin Leasing Leszka Czarneckiego - uspokajamy
Auto Abonament - lista dostępnych marek
Nasz poradnik poświęcony auto-abonamentowi cieszy się dużym zainteresowaniem. Właśnie zaktualizowaliśmy listę marek samochodów dostępnych w tej formie finansowania – zapraszamy: Auto Abonament - zestawienie ofert leasingu z wysokim wykupem
Prezydent podpisał - nowe zasady podatkowe od 2019
W dniu 14 listopada 2018 r. prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw o podatku dochodowym PIT i CIT. Oznacza to, że od 1 stycznia 2019 wejdą w życie nowe regulacje podatkowe dotyczące samochodów osobowych. Przeczytacie o nich w artykule: Koszty podatkowe leasingu samochodów osobowych (PIT i CIT)
Wynajem długoterminowy mocno w górę w III kwartale
Firmy CFM zrzeszone w Polskim Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów zanotowały w III kwartale 2018 r. rekordowy w historii przyrost ilości pojazdów oddawanych klientom w ramach kontraktów wynajmu długoterminowego – wyniósł on 17% r/r.
Rosnące tempo wzrostu rynku wynajmu długoterminowego w Polsce, czyli łącznej liczby samochodów służbowych znajdujących się w tej formie finansowania, to trend, który utrzymuje się w naszym kraju już od wielu miesięcy – mówi Grzegorz Szymański, Prezes Zarządu PZWLP.
Innym trendem jest z kolei malejący udział diesla w portfelu firm flotowych – obecnie na ten napęd decyduje się już tylko 62,2% klientów, a jeszcze dwa lata temu odsetek ten wynosił ponad 72%.
PKO Leasing przejmie Masterlease?
Wygląda na to, że PKO Leasing jest zdeterminowane, aby przejąć Masterlease. Firma ogłosiła wezwanie na zakup akcji notowanej na giełdzie Prime Car Management, czyli dominującej spółki z Grupy Masterlease. Operacja ma zostać przeprowadzona pod koniec lutego 2019 r. Głównym celem PKO Leasing – lidera branży leasingowej – jest zwiększenie udziałów w rynku wynajmu długoterminowego. Tymczasem Masterlease jest jednym z największych graczy w Polsce w tej dziedzinie. Należy spodziewać się, że w wyniku przejęcia, Masterlease będzie kolejną marką, która zniknie z rynku… Oferta obu firm dostępna jest w naszej Wyszukiwarce Leasingu. O dalszych losach ewentualnego przejęcia będziemy oczywiście informować na FmLeasing.pl
Senat przyjął bez poprawek - nowe zasady podatkowe od 2019
Senat w dniu 26 października 2018 r. przyjął ustawę z dnia 23 października 2018 r. bez poprawek. Pozostał już tylko podpis prezydenta, a to w praktyce oznacza, że od 1 stycznia 2019 wejdą w życie nowe regulacje podatkowe w uchwalonym kształcie. Przeczytacie o nich w artykule: Koszty podatkowe leasingu samochodów osobowych (PIT i CIT)
Sejm uchwalił ustawę zmieniającą opodatkowanie leasingu samochodów
W dniu 23 października sejm uchwalił ustawę zmieniającą zasady opodatkowania użytku i leasingu samochodów osobowych w działalności gospodarczej. Teraz kolej na senat i podpis prezydenta, ale ciężko oczekiwać, żeby na tych etapach wydarzyło się coś niespodziewanego. Można zatem przyjąć, że nowe zasady niemal na pewno wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2019 roku. Koszty podatkowe leasingu samochodów osobowych (PIT i CIT)
Najnowszy ranking firm leasingowych
ZPL udostępnił dane sprzedaży firm leasingowych po trzech kwartałach 2018, wobec tego mogliśmy przygotować: Najnowszy ranking leasingodawców
Leasing drogiego samochodu może być nadal dużo bardziej opłacalny niż zakup
Wszystko za sprawą zaskakującej poprawki do projektu, który przyjęła sejmowa komisja finansów publicznych. Jednak od razu uprzedzamy, że nie chodzi o jakiekolwiek złagodzenie rozwiązań dotyczących leasingu – kontynuacja…
Umowa zawarta w 2018, a odbiór samochodu w 2019 na „starych” zasadach
Ministerstwo Finansów potwierdza, że umowa zawarta w 2018 roku z datą odbioru samochodu w 2019 będzie objęta dotychczasowymi regulacjami. Więcej…
Ustawa o podatkach „samochodowych” już w Sejmie
Wczoraj, tj. 2 października w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu zmieniającego zasady opodatkowania samochodów osobowych w firmach. Po I czytaniu projekt (druk nr 2854) skierowano do Komisji Finansów Publicznych, która ma się nim zająć w piątek, 5 października 2018 o godzinie 9:00. Śledź prace nad projektem: Koszty podatkowe leasingu samochodów osobowych (PIT i CIT)
Najnowszy projekt nowelizacji - pojawiły się modyfikacje korzystne dla podatników
Poznaliśmy najnowszy projekt (z dnia 15 września 2018) nowelizacji ustawy, w kształcie, którym zajmie się nim, dziś, tj. 25 września Rada Ministrów. Szczegóły: Koszty podatkowe leasingu samochodów osobowych (PIT i CIT)
MF: Zmiany w podatkach samochodowych zostaną złagodzone
Maciej Żukowski, dyrektor departamentu podatków dochodowych w Ministerstwie Finansów udzielił wypowiedzi dla PAP, z której wynika, że resort zamierza złagodzić sierpniowy projekt nowelizacji ustaw o PIT i CIT w zakresie opodatkowania samochodów osobowych. Szczegóły: Koszty podatkowe leasingu samochodów osobowych (PIT i CIT)
Leasing w Europie w 2017 roku. Dobry wynik Polski, ale spadamy na 7 miejsce
Leaseurope, organizacja zrzeszająca narodowe organizacje leasingowe, opublikowała wyniki europejskich leasingodawców osiągnięte w 2017 roku. Polska po dwóch latach „pobytu” na szóstej pozycji pod względem osiąganej rocznej sprzedaży, spadła o jedno oczko – wszystko za sprawą Rosji, której rynek odbudowuje się po załamaniu sprzed dwóch lat i która w 2017 wskoczyła na piąte miejsce. Przed nami – poza Rosją – plasują się także Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy i Szwecja. Cały ranking: Leasing w Europie w 2017 roku. Dobry wynik Polski, ale spadamy na 7 miejsce
Wcześniejsza spłata leasingu lub skrócenie umowy
W związku z planowanymi zmianami w odliczeniach podatkowych jesteśmy dosłownie zasypywani pytaniami o możliwość wcześniejszej spłaty umowy leasingu lub jej skrócenia. Dlatego odpowiadamy: Koszty podatkowe leasingu samochodów osobowych (PIT i CIT)
Ministerstwa także krytycznie o zmianach podatkowych dotyczących aut osobowych
Rząd zamierza obradować w przyszłym tygodniu nad projektem ustawy zmieniającej przepisy PIT i CIT, m.in. w zakresie korzystania przez firmy z samochodów osobowych. Po uwagach krytycznych do projektu, które zgłosiły organizacje przedsiębiorców, nadszedł czas na stanowiska ministerstw zgłaszane w ramach uzgodnień międzyresortowych. Więcej: Koszty podatkowe leasingu samochodów osobowych (PIT i CIT)
Koniec konsultacji publicznych – projekt zmian w opodatkowaniu samochodów spotkał się z krytyką
Zakończył się etap konsultacji publicznych związanych z projektem zmian w PIT i CIT – od poniedziałku na stronie ministerstwa publikowane są stanowiska kolejnych organizacji. Jak można się było spodziewać – w zakresie dotyczącym zmian w opodatkowaniu samochodów osobowych – projekt spotkał się z gremialną dezaprobatą. Więcej: Koszty podatkowe leasingu samochodów osobowych (PIT i CIT)
Kolejna aktualizacja artykułu o zmianach podatkowych
Dziś po raz kolejny zaktualizowaliśmy nasz artykuł o zmianach podatkowych. Tym razem nie są to informacje jakoś szczególnie przełomowe, ale dodaliśmy nasze rozważania na temat tego czy, i ewentualnie kiedy ustawa zostanie uchwalona oraz odpowiadamy na pytanie czytelnika, który zastanawia się m.in. jak limit kwotowy 150 tys. zł przełoży się na rozliczenie wykupu. Więcej w artykule
Koniec wynajmu długoterminowego może być bolesny, jeśli przeinwestowałeś
Jeśli widzisz, że nie stać cię na dany samochód poprzez „klasyczne” formy finansowania typu leasing z wykupem lub kredyt samochodowy, to sięganie po jego wynajem może po jakimś czasie okazać się złym wyborem, a przeinwestowanie wręcz kamieniem u szyi - Koniec wynajmu długoterminowego może być bolesny, jeśli przeinwestowałeś
Kto powinien się spieszyć i jak będzie rozliczany leasing droższych aut?
Czyli kolejna aktualizacja naszej publikacji poświęconej zmianom przepisów podatkowych od 2019 roku. Piszemy, kto powinien pośpieszyć się z zawarciem umowy, a dla kogo "nic" się nie zmieni i jak będzie rozliczany leasing droższych samochodów (zasada proporcjonalności). Szczegóły...
Jest projekt podnoszący opodatkowanie samochodów osobowych
Na stronach MF pojawił się projekt nowelizacji ustaw PIT i CIT. Fiskus zamierza wprowadzić 50-procentowy limit kosztów podatkowych dotyczący wydatków eksploatacyjnych, podnieść limit amortyzacji do 150 tys. zł i objąć nim leasing operacyjny osobówek. Projekt zawiera także kuriozalne przepisy przejściowe – ochrona praw nabytych tylko do 31 grudnia 2020. Dlatego zaktualizowaliśmy nasz artykuł: Koszty podatkowe leasingu samochodów osobowych (PIT i CIT)
Całkowity koszt leasingu - co musisz o nim wiedzieć?
Koszt całkowity jest wartością, która ułatwia porównywanie ofert leasingu pod warunkiem jednak, że jest on rzetelnie podany przez leasingodawcę. Niektórzy – na szczęście nieliczni – finansujący stosują sztuczki, dzięki którym prezentowany przez nich na ofercie koszt całkowity jest niższy niż w rzeczywistości. Przeczytaj nasz poradnik: Sprawdzasz tylko koszt całkowity? To może być błąd
Santander Leasing zastąpi markę BZ WBK Leasing
To już oficjalne – zniknie marka BZ WBK Leasing, zastąpi ją Santander Leasing – więcej >
Raport GUS: Działalność przedsiębiorstw leasingowych w 2017 roku
Główny Urząd Statystyczny udostępnił raport z badania działalności przedsiębiorstw leasingowych w 2017 roku. Raport wraz z komentarzem do pobrania ze strony GUS >
Dlaczego leasing starszego auta jest mało opłacalny
Leasing starego samochodu jest zazwyczaj dość drogi, najczęściej dużo droższy niż aut nowych i używanych – max 5-6 letnich. Dlatego często lepiej jest wybrać pojazd trochę nowszy i nawet droższy, aby ostatecznie mieć ten sam koszt leasingu i tę samą wysokość miesięcznej raty… Szczegóły: Leasing starego auta rzadko ma sens
Alior jednak nie połączy się z Pekao
Od kilku miesięcy mówiło się o możliwości fuzji banków Pekao i Alior, co nieuchronnie mogłoby spowodować także połączenie spółek leasingowych obydwu banków, tj. Alior Leasing i Pekao Leasing. Pisaliśmy o tym tu i tu. W dniu 8 sierpnia 2018 roku poinformowano jednak o rezygnacji z pomysłu fuzji.
Ministerstwo łagodzi plany – już nie 50%, a 75% wydatków na firmowe osobówki w koszty
W minionych dniach poznaliśmy treść odpowiedzi ministerstwa finansów na dwie interpelacje poselskie, z których wynika, że złagodzeniu uległy pierwotne plany wprowadzenia limitu 50% w zaliczaniu w koszty podatkowe wydatków związanych z eksploatacją samochodów użytkowanych w działalności i do celów prywatnych. Teraz fiskus rozważa wprowadzenie limitu 75%, tj. tyle wydatków (w tym związanych z leasingiem) będzie można, wrzucać w koszty – prawdopodobnie od 2019 roku. Więcej: Ministerstwo łagodzi plany – już nie 50%, a 75% wydatków na firmowe osobówki w koszty, a wszystkie informacje na temat planowanych zmian podatkowych (aktualizowane) tutaj: Koszty podatkowe leasingu samochodów osobowych (PIT i CIT)
IKB Leasing zmieniło nazwę na PEAC Finance
W dniu 1 lipca 2018 „zniknęła” marka IKB Leasing. Zastąpiła ją PEAC Finance jako część Pan European Asset Company (PEAC). Oferta firmy jest dostępna na FmLeasing.pl poprzez naszą Wyszukiwarkę - PEAC finansuje maszyny i urządzenia, sprzęt IT oraz używane pojazdy. Więcej informacji o działalności tej firmy znajdziecie tu: PEAC Finanace
Ubywa firm leasingowych, a będzie ich jeszcze mniej
Od kilku lat trwa konsolidacja sektora bankowego i leasingowego. Mają miejsce mniejsze i większe przejęcia i fuzje, są także towarzystwa, które wycofały się z Polski. W rezultacie z rynku zniknęło sporo znanych marek i wszystko wskazuje na to, że nie jest to koniec. Co to oznacza dla klientów? Czytaj: Ubywa firm leasingowych, a będzie ich jeszcze mniej
Odświeżyliśmy dział „Leasing i podatki”
Małej przebudowy i odświeżenia doczekał się nasz dział „Leasing i Podatki”. Znajdziecie w nim szybkie wytłumaczenie na czym polegają odliczenia podatkowe przy leasingu, podajemy także tabelę z obliczonymi oszczędnościami na podatku dla rat miesięcznych w różnych wysokościach, no i przede wszystkim linki do poradników „podatkowych”, które ukazały się na FmLeasing.pl. Zapraszamy: Leasing i podatki
Dlaczego Kowalski wtopił na leasingu? Polemika z „poradnikiem” na youtube
Komentarz do filmu na kanale Zachar OFF na Youtube o auto-abonamencie i leasingu. To nieprawda, że na leasingu się „wtopi” i że auto-abonament to jest niby jakaś rozsądniejsza forma nabycia samochodu: Dlaczego Kowalski wtopił na leasingu? Polemika z „poradnikiem” na youtube
Planujesz leasing Hyundaia? Porównuj oferty dealerów
Hyundai Finance to nazwa handlowa „fabrycznego” leasingu samochodów tej marki. W rzeczywistości finansującym jest BNP Paribas Leasing Services. Zwróciliśmy uwagę na bardzo duże różnice w kosztach tej oferty pomiędzy dealerami na terenie całego kraju: Planujesz leasing Hyundaia? Porównuj oferty dealerów
Czy można będzie podpisać umowę w 2018, a odebrać samochód w 2019 i rozliczać leasing na starych zasadach?
Otrzymujemy już pytania od naszych użytkowników, którzy zastanawiają się czy będą mogli podpisać umowę leasingu i wpłacić czynsz inicjalny w 2018 roku, a samochód odebrać dopiero w 2019 roku i dalej rozliczać koszty leasingu na dotychczasowych zasadach. Dlatego ponownie aktualizujemy nasz artykuł na ten temat i odpowiadamy: Koszty podatkowe leasingu samochodów osobowych (PIT i CIT)
Planujesz leasing droższego auta? Prawdopodobnie „musisz” się wyrobić do końca 2018 roku
Trzeba podkreślić, że na razie nie ma projektu ustawy i żadne zmiany nie są ostatecznie przesądzone. Jeśli jednak resort finansów zrealizuje swoje zapowiedzi, to każdy, kto planuje leasing drogiego samochodu osobowego i chciałby wrzucić w koszty całość rat leasingowych, powinien pośpieszyć się z zawarciem umowy i zrobić to najpóźniej do ostatnich dni grudnia 2018. Szczegóły: Koszty podatkowe leasingu samochodów osobowych (PIT i CIT)
Co z umowami leasingu zawartymi przed 2019 rokiem? Znamy stanowisko ministerstwa
W związku z planami ministerstwa finansów ograniczenia prawa do zaliczania w koszty całości wydatków związanych z leasingiem samochodów osobowych, rodzi się pytanie co stanie się z umowami zawartymi przed datą ewentualnego wejścia w życie nowych regulacji. Czy podatnicy, którzy korzystają obecnie z leasingu będą mogli zaliczać w koszty całość rat leasingowych także w 2019 roku i kolejnych latach?
Teoria i dotychczasowa praktyka podpowiadały, że fiskus powinien uszanować konstytucyjną ochronę praw nabytych. Tak było choćby w przypadku nowelizacji ustawy o VAT i „likwidacji” samochodów z kratką…
Chcąc rozwiać wątpliwości, w dniu 18 czerwca zwróciliśmy się do służb prasowych Ministerstwa Finansów z tym pytaniem. Dziś, tj. 22 czerwca otrzymaliśmy odpowiedź... i jest to dobra wiadomość dla przedsiębiorców. Szczegóły w artykule poświęconym tej sprawie.
Triumf rozumu. Nasz test Skody Karoq 1.0 TSI
AHOJ! Dziś prezentujemy napędzaną jedynie na przednie koła Skodę Karoq w wersji Ambition z turbodoładowanym silnikiem trzycylindrowym 1.0 TSI 115KM i skrzynią manualną. Czego można by się spodziewać po, jak by nie było, wciśniętym na siłę podmodelu Skody Kodiaq? Gorszego prowadzenia, mniejszego bagażnika, ciasnego wnętrza, gorszych proporcji i materiałów wykończeniowych? A jednak, Czesi wykazali się polotem i jednocześnie zdrową powściągliwością podczas projektowania. Ta wyrachowana inżynieria mogła się skończyć porażką, a jednak udało się! Więcej: Triumf rozumu. Nasz test Skody Karoq 1.0 TSI
ZPL uspokaja nastroje po zapowiedziach MinFin
Związek Polskiego Leasingu przedstawił swój komentarz do zapowiedzi zmian w zasadach amortyzacji i rozliczania kosztów nabycia i leasingu pojazdów osobowych od 2019. Związek podchodzi do nich z większym spokojem niż część mediów i komentatorów, dotyczy to także FmLeasing.pl… Koszty podatkowe leasingu samochodów osobowych (PIT i CIT)
Wrócili z pomysłem ograniczenia do 50% kosztów samochodów firmowych, a dodatkowo biorą się za leasing droższych aut
Za każdym razem, gdy przedstawiciele Ministerstwa Finansów zapowiadają wprowadzenie „uproszczeń”, można spodziewać się, że tak naprawdę chodzi o podwyższenie obciążeń podatkowych – i jest to niezależne od tego, kto akurat sprawuje władzę, choć trzeba przyznać, że rząd PiS przeniósł tę sztukę na kolejny, wyższy poziom. Tak właśnie dzieje się obecnie w przypadku nowych pomysłów fiskusa dotyczących opodatkowania przedsiębiorców nabywających i użytkujących w działalności samochody osobowe. Nowe zasady mogą zacząć obowiązywać już od 2019, czyli za pół roku i mogą być bardzo dotkliwe. Czytaj dalej...
Pierwszy leasing – poradnik dla początkujących
Oto nasz najnowszy poradnik, tym razem dla osób stawiających pierwsze kroki w temacie leasingu. Dowiecie się z niego czym jest leasing, co można sfinansować, kto może dostać, ile kosztuje, od czego zacząć itd. Polecamy: Pierwszy leasing - poradnik dla początkujących
Posiadanie elektryka w Polsce tańsze niż w Europie, ale nadal dużo droższe niż auta spalinowego
LeasePlan sprawdził koszt posiadania (TCO) samochodów elektrycznych (małych i miejskich) w 21 krajach Europy. Okazuje się, że Polska wypada całkiem nieźle – utrzymanie elektryka tańsze jest tylko na Węgrzech. Niestety to koniec dobrych informacji, bo miesięczny koszt użytkowania samochodu elektrycznego w Polsce nadal jest o 42% wyższy od benzyniaka i aż o 77% wyższy od diesla.
Wybory w ZPL. Władze bez zmian
Podczas majowego Walnego Zebrania Związku Polskiego Leasingu odbyły się wybory do władz organizacji. Głosujący zdecydowali się pozostawić ośmioosobowy skład Komitetu Wykonawczego bez zmian. Przewodniczącym na kolejną 2-letnią kadencję pozostał ponownie Andrzej Krzemiński, prezes PKO Leasing.
Oriflame wynajmuje auta w Alphabecie
Oriflame Poland został nowym klientem Alphabet Polska. Pierwsze trzy samochody zostały wydane w drugiej połowie maja 2018 i są finansowane w ramach Full Service Leasingu.
Forum dyskusyjne o leasingu z nowymi działami
Podzieliliśmy nasze forum dyskusyjne na dodatkowe działy. Przede wszystkim chcieliśmy oddzielić tematy związane z pozyskiwaniem finansowania od dyskusji i problemów zgłaszanych przez aktualnych leasingobiorców. Obecnie przenosimy starsze tematy do odpowiednich działów, co zajmie nam jeszcze chwilę.
Sądzimy, że nowy układ forum będzie bardziej przejrzysty i przyjazny. Zapraszamy do dyskutowania: Leasing Forum
VAT w odszkodowaniach OC. Stanowisko ubezpieczycieli i Rzecznika Finansowego
Zgodnie z zapowiedzią wracamy z tematem odszkodowań OC zaniżanych o VAT, co dotkliwie odczuwają leasingobiorcy niebędący płatnikami podatku od towarów i usług lub odliczający jego połowę (samochody osobowe). Wiemy, jakie jest obecne stanowisko Rzecznika Finansowego, przygotowaliśmy także „czerwoną” listę ubezpieczycieli stosujących ten proceder, ale także „zieloną” ujmującą te firmy, które naszym zdaniem postępują zgodnie z logiką i zasadami fair-play. Szczegóły: VAT w odszkodowaniach OC. Stanowisko ubezpieczycieli i Rzecznika Finansowego
Sprawdź ofertę leasingu lub wynajmu
Często prosicie nas o pomoc w ocenie ofert leasingu i wynajmu długoterminowego, które zdobyliście w różnych źródłach – najczęściej u dealerów i w komisach, ale czasem także od pośredników lub w bankach. Dlatego postanowiliśmy zrobić z tego w pełni profesjonalną, ale nadal bezpłatną usługę, którą będziemy wam świadczyć, przy okazji wprowadzając pewne jasne zasady i reguły gry… Szczegóły: Sprawdź ofertę
Wynajem długoterminowy po nowemu na FmLeasing.pl
Dobrze się bawicie w dłuuuugi weekend? Mamy nadzieję, że tak. My, wykorzystując chwilę spokoju od codziennej walki odświeżyliśmy cały dział poświęcony wynajmowi długoterminowemu. Jak zawsze staramy się trzymać poziom, więc teraz chyba każdy – czy zupełnie zielony, czy już całkiem nieźle zorientowany – będzie w stanie dowiedzieć się wszystkiego o wynajmie. A jeśli uznacie, że jakiejś informacji brakuje, to dawajcie znać na forum, w wątku o najmie. Przy okazji nie skończyło się tylko na odświeżaniu „starych” porad, ale dodaliśmy zupełnie nowy artykuł o zwrocie pojazdów po wynajmie.
Sprawy leasingowe w okresie weekendowo-świątecznym?
W okresie weekendowo-świątecznym Portal FmLeasing.pl działa normalnie. Jeżeli potrzebujesz jakiejkolwiek pomocy związanej z leasingiem, to jesteśmy do dyspozycji zarówno poprzez e-mail, kontakt telefoniczny, jak i na forum. Analizy ofert dla użytkowników korzystających z Wyszukiwarki Leasingu będą wykonywane i przesyłane przez cały tydzień z wyjątkiem 1 i 3 maja.
Jaki samochód wybrać do wynajmu długoterminowego?
Chcesz wziąć samochód w formie wynajmu długoterminowego i nie przepłacić za ratę miesięczną? Tutaj, w odróżnieniu od klasycznego leasingu, nie wystarczy tylko wynegocjowanie dobrych warunków finansowych. Tutaj trzeba jeszcze wybrać odpowiedni samochód, bo to przede wszystkim on będzie miał wpływ na wysokość opłat – i wcale nie chodzi o koszty eksploatacji. Czytaj dalej: Jaki samochód wybrać do wynajmu długoterminowego?
Kompleksowy poradnik o leasingowaniu samochodu osobowego
Nasz poradnik o finansowaniu samochodów osobowych doczekał się kolejnej aktualizacji. Jeśli chcielibyście znaleźć w nim jeszcze jakieś informacje, których waszym zdaniem brakuje, to dawajcie znać w komentarzach. Zapraszamy: Leasing samochodów osobowych - kompleksowy poradnik
Leasing 100%? Są tańsze rozwiązania
Z pewnością każdy widział, w telewizji lub innych mediach, reklamy leasingu 100%. Najczęściej dotyczą one finansowania nowych samochodów osobowych, ale także pojazdów ciężarowych lub maszyn i urządzeń, zwłaszcza rolniczych i budowlanych. Coraz więcej producentów sięga po ten slogan i nie przez przypadek są to akurat te marki, na które zazwyczaj dostępne są duże rabaty. Pokazujemy na liczbach na czym polega sztuczka z leasingiem 100% lub 0%, bo używa się obu tych określeń: Leasing 100%? Są tańsze rozwiązania
Najnowsze trendy w leasingu
To już kolejna aktualizacja artykułu o najnowszych trendach w ofercie leasingowej. Więcej: Oferta leasingowa – najnowsze trendy
Leasing a likwidacja lub zawieszenie działalności
Mieliśmy jeden, trochę chotyczny poradnik poświęcony tej tematyce więc teraz mamy dwa: jeden poświęcony zawieszaniu działalności a drugi likwidacji – oczywiście w kontekście trwającej umowy leasingowej.
Leasing samolotów i śmigłowców
Zdarzało nam się już pomagać naszym czytelnikom i użytkownikom w uzyskaniu leasingu powietrznych środków transportu – najczęściej były to awionetki, ale nie tylko. W Wyszukiwarce Leasingu od zawsze była też opcja rozesłania zapytania o leasing samolotu i helikoptera. Jednak teraz przygotowaliśmy dedykowaną informację w pigułce na ten temat: Leasing samolotów i śmigłowców
Zaktualizowaliśmy poradnik o cesji leasingu
Jeden z naszych poczytniejszych poradników doczekał się sporej aktualizacji. Obecnie zebraliśmy w nim chyba już wszystkie istotne informacje i porady związane z cesją umowy leasingu, także dotyczące rozliczeń podatkowych. Zapraszamy: Cesja leasingu - wszystko o przejęciu umowy
5 minut Arvala w mediach
W mijającym tygodniu Arval miał swoje 5 minut w popularnych mediach gospodarczych za sprawą dwóch wydarzeń. Pierwszym było ogłoszenie nowej strategii spółki, która zaczyna oferować usługi flotowe firmom z sektora MŚP – nawet tym, które chcą wynajmować zaledwie jeden samochód. Jeszcze do niedawna Arval był jedną z tych firm CFM, które nie były zainteresowane współpracą z drobnymi przedsiębiorcami. Jednak zmieniający się rynek spowodował, że firmy takie jak Arval lub LeasePlan, które jeszcze jakiś czas temu nie chciały schylać się po „prywaciarzy”, muszą to robić, żeby móc dalej rosnąć i nie przegrać z konkurencją.
Drugim wydarzeniem była zmiana na fotelu szefa Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów, który zrzesza większość liczących się firm CFM. Nowy prezes, Grzegorz Szymański jest jednocześnie szefem Arval Polska.
Ubezpieczenie od brutto czy netto?
Chociaż temat ubezpieczania przedmiotów leasingu w kontekście podatku VAT poruszaliśmy już wielokrotnie na forum, to regularnie pojawiają się pytania dotyczące tej kwestii. Dlatego najwyższy czas dokładnie wyjaśnić to zagadnienie w jednym poradniku. Mamy nadzieję, że da on wyczerpującą odpowiedź na pytania kto, kiedy i od jakiej wartości powinien wykupić ubezpieczenie przedmiotu leasingu – netto, brutto, ewentualnie netto + 50% VAT. Wszystko na ten temat w naszym nowym poradniku: Kiedy ubezpieczenie od netto, a kiedy od brutto lub netto + 50% VAT?
Decyzja RPP: Leasing nadal rekordowo tani, to już 3 lata
Na marcowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej utrzymała (36 miesiąc z rzędu) główną stopę procentową na rekordowo niskim poziomie - 1,5%. To dobra informacja dla kredytobiorców i leasingobiorców, bo koszty finansowania nadal będą bardzo niskie. Aktualny koszt leasingu oferowany przez czołowych polskich leasingodawców sprawdzisz w naszym Kalkulatorze.
Co więcej – ostatnio coraz więcej mówiło się o rosnącej presji inflacyjnej i możliwości podniesienia stóp w niedalekiej przyszłości, np.: w drugiej połowie 2018 roku. Jednak z ostatnich wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego można wnioskować, że RPP nie widzi na razie powodów do podnoszenia stóp i to nie tylko do końca bieżącego roku, ale możliwe, że nawet w 2019.
Przy okazji polecamy nasze małe podsumowanie obecnej sytuacji: Kiedy leasing stanie się znowu droższy? Nikt tego nie wie
Wykup do 10 tys. zł można zaliczyć jednorazowo w koszty
Od 1 stycznia 2018 roku podniesiono z 3500 zł do 10000 zł kwotę, która pozwala na jednorazowe zaliczenie w koszty uzyskania przychodu zakupu środka trwałego, czyli także wykupionego z leasingu samochodu lub innego środka trwałego. Więcej na forum: Jak zaliczam w koszty wykup w leasingu operacyjnym?
Podsumowanie wyników branży leasingowej w 2017
Minął już prawie miesiąc od udostępnienia przez ZPL wyników branży leasingowej za 2017 rok – wcześniej publikowaliśmy ranking firm leasingowych – teraz przyszedł czas na nasze podsumowanie minionego roku. Jak już powszechnie wiadomo, rok 2017 był bardzo udany dla branży, która urosła o 15,7% finansując aktywa o wartości 67,8 mld złotych. Rok 2018 powinien być równie udany. Więcej: Branża leasingowa sfinansowała 67,8 mld w 2017 roku. Wzrost o 15,7%
Drogi samochód osobowy do firmy opłaca się tylko w leasingu operacyjnym
Leasing operacyjny pozwala ominąć limit kwotowy amortyzacji samochodu osobowego nabywanego do firmy. Wystarczy, że auto kosztuje już około 120 tys. zł brutto, żeby po odliczeniach podatkowych jego leasing wychodził realnie taniej (tak, tak - razem z odsetkami) niż zakup za gotówkę. Oczywiście im pojazd droższy tym korzyść będzie większa. Więcej: Drogi samochód osobowy do firmy opłaca się tylko w leasingu operacyjnym
Przepraszamy za krótką piątkową przerwę
Przepraszamy wszystkich, którzy w piątek, w godzinach 16:30 - 18:30 próbowali odwiedzić nasz serwis i napotkali trudności. Dostawca certyfikatu bezpieczeństwa SSL zaskoczył nas dostarczając e-mail z procedurą jego przedłużenia na adres, z którego nie korzystamy. Na szczęście szybko udało się zidentyfikować problem i przywrócić jego ważność i działanie FmLeasing.pl. Jeszcze raz przepraszamy!
Jakie auto można wyleasingować za 10 tys. zł miesięcznie?
Zaktualizowaliśmy nasz artykuł z września 2016 roku, choć trzeba przyznać, że nie były to wielkie zmiany, ale teraz artykuł zgodny jest ze stanem „cennikowym” na luty 2018: Stać cię na ratę w wysokości 10 000 zł miesięcznie? Zobacz jaki samochód możesz wyleasingować
Nowa Fabia w okolicach maja, cena może wzrosnąć
Z nieoficjalnych informacji od pracowników dealerów Skody wynika, że cena Fabii po liftingu może nieznacznie wzrosnąć. Pierwsze modele nowej Fabii mają zacząć zjeżdżać z taśmy produkcyjnej na przełomie kwietnia i maja. Więcej: Fabia doczeka się wkrótce faceliftingu, co już wiemy?
Idea Getin Leasing formalnie już połączone
Sąd zarejestrował – zapowiadaną trzy miesiące temu – zmianę nazwy spółki Idea Leasing na Idea Getin Leasing S.A. Dodatkowo do „nowej” spółki został przeniesiony majątek Getin Leasing. Wchodząc na stronę idealeasing.pl widoczne jest już nowe logo. Spółka dysponuje także nowym adresem ideagetin.pl, jednak na razie nie ma pod nim żadnej zawartości.
Youtuberzy doradzają w sprawie leasingu – nie traćcie na to czasu
Tym razem odsyłamy do naszego forum, do wpisu oceniającego jakość materiałów filmowych dotyczących leasingu na youtubie: Youtuberzy doradzają w sprawie leasingu – nie traćcie na to czasu
Nowe standardy ujęcia leasingu w rachunkowości od 2019
Od 1 stycznia 2019 roku zaczną obowiązywać nowe zasady ujmowania leasingu w sprawozdaniach finansowych. Według szacunków dotkną one niecały 1% firm w Europie, które będą musiały zastosować się do zasad wprowadzonych poprzez nowe standardy MSSF16. Związek Polskiego Leasingu wraz z PwC przygotowały materiał informacyjny dla leasingobiorców > Zmiany dotyczące ujmowania leasingu w sprawozdaniach finansowych od 1 stycznia 2019
Alfa Romeo w abonamencie
Alfa Romeo dołącza do marek samochodów dostępnych w formie auto-abonamentu. Finansującym jest ALD Automotive. Więcej szczegółów w naszym zestawieniu dostępnych ofert: Auto Abonament
BZ WBK Leasing uprościło część procedur
BZ WBK Leasing uprościło część procedur (mniej wymaganych dokumentów do rozpatrzenia wniosków) dotyczących m.in. leasingu maszyn i urządzeń dla przemysłu drzewnego. Poszerzony został także katalog przedmiotów używanych, które można „łatwiej” sfinansować oraz podniesiony został maksymalny limit zaangażowania dla Auto Leasingu, czyli uproszczonej procedury finansowania samochodów osobowych do 150 tys. zł netto (dotychczas 120 tys.).
Masterlease sprzedał w 2017 o 30% więcej samochodów poleasingowych
Masterlease sprzedał w 2017 roku o 30% więcej samochodów pokontraktowych (poleasingowych) niż w 2016. Wybrało je 4 tys. klientów firmy. Najpopularniejszymi markami były Skoda i Opel (po 14% całej sprzedaży) oraz Ford (11%) i Hyundai (8%), a wśród modeli najczęściej sprzedawanymi były Opel Astra, Ford Focus, Citroen Berlingo, Renault Kangoo i Peugeot 308. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą samochodów poleasingowych.
Decyzja RPP. Leasing nadal rekordowo tani, już 34 miesiąc z rzędu
Na styczniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej utrzymała (34 miesiąc z rzędu) główną stopę procentową na rekordowo niskim poziomie - 1,5%. To dobra informacja dla kredytobiorców i leasingobiorców, bo koszty finansowania nadal będą bardzo niskie. Aktualny koszt leasingu oferowany przez czołowych polskich leasingodawców sprawdzisz w naszym Kalkulatorze.
Co więcej – ostatnio coraz więcej mówiło się o rosnącej presji inflacyjnej i możliwości podniesienia stóp w niedalekiej przyszłości, np.: w drugiej połowie 2018 roku. Jednak z ostatnich wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego można wnioskować, że RPP nie widzi na razie powodów do podnoszenia stóp i to nie tylko do końca bieżącego roku, ale możliwe, że nawet w 2019.
Wydarzenia wcześniejsze
Wyszukiwarka ofert leasingowych
Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Wszystkie rankingi leasingodawców, które ukazały się na FmLeasng.pl od 2009 do 2020 roku, aktualizowane co kwartał oraz branżowe statystyki sprzedaży.
Która polska firma leasingowa jest najlepsza? My to wiemy... Problem w tym, że ona nie będzie najlepsza dla każdego… Z całą pewnością istnieje jednak grupa firm, które są warte polecenia oraz grupa takich, których lepiej unikać.
Pierwszy leasing - poradnik dla początkujących
Po raz pierwszy zainteresowałeś się leasingiem? Nie wiesz zbyt wiele na ten temat? Czy to dobre rozwiązanie, o co w nim chodzi, ile kosztuje, od czego zacząć itd.?
Warunki leasingu samochodów osobowych i dostawczych u polskich leasingodawców - ten rodzaj finansowania oferuje 22 z nich. Informacja o wariantach, procedurach, okresach finansowania, wysokości wymaganego udziału własnego itp.
Leasing czy wynajem długoterminowy samochodu?
Wynajem długoterminowy samochodów jest alternatywą dla klasycznego leasingu z wykupem. Coraz więcej przedsiębiorców, chcących sfinansować nowy pojazd, zastanawia się - wybrać leasing czy wynajem długoterminowy? Która forma dla kogo jest korzystniejsza? Skorzystaj z kalkulatora porównującego koszty i wysokość raty.