Zmieniając samochód co kilka lat, często zastanawiamy się czy wybrać nowy z salonu czy używany. A co jeśli do tego wszystkiego dochodzi jeszcze leasing? Nie ma co ukrywać, że leasing nowego auta jest łatwiejszy, szybszy i z reguły trochę tańszy. Przy leasingu samochodu używanego jest kilka dodatkowych ograniczeń, o których trzeba pamiętać.
Samochód nowy czy używany?
Podstawową zaletą nowego samochodu jest oczywiście to, że…. nie jest używany. Ma pewną historię (a raczej jej brak), zerowy przebieg i chroni go gwarancja.
Natomiast podstawową zaletą samochodu używanego jest jego cena. Trzyletni pojazd jest przeciętnie o połowę tańszy od jego nowego odpowiednika. I chociaż na tym kończą się w zasadzie zalety samochodu używanego w porównaniu z nowym, to właśnie kwestia dużej różnicy w cenie powoduje, że wiele osób wymieniając samochód staje przed dylematem - nowy czy używany.
Co z leasingiem?
A co jeśli pojazd ma być dodatkowo sfinansowany leasingiem? Nie ma co ukrywać, że leasing nowego auta jest łatwiejszy, szybszy i z reguły trochę tańszy (o ile nie damy się „ubrać” w pierwszą lepszą ofertę w salonie).
Przy leasingu samochodu używanego jest trochę dodatkowych ograniczeń, o których trzeba pamiętać. Przede wszystkim większość leasingodawców stosuje zasadę, że wiek pojazdu i okres leasingu nie może przekroczyć łącznie 8 lat (są od tego wyjątki). Odpada zatem możliwość skorzystania z długiego okresu leasingu przy starszych pojazdach. Najlepiej też, żeby sprzedającym był komis lub chociaż firma wystawiająca fakturę VAT, co mocno zawęża ofertę pojazdów na rynku wtórnym. Choć, np.: auta poleasingowe zawsze są sprzedawane z 23% VAT.
Oczywiście nie są to duże bariery, niemniej z leasingiem samochodów używanych jest troszkę trudniej - o wszystkich wymaganiach, ograniczeniach i procedurach pisaliśmy dokładnie w naszym poradniku: Leasing samochodów używanych - wszystko na ten temat
Porównanie wysokości raty - nowy vs używany
Jak wspominaliśmy wcześniej, samochód używany to przede wszystkim niższa cena, a co za tym idzie mniejsza rata miesięczna leasingu. Porównajmy wysokość raty za samochód nowy i trzyletni (50% utraty wartości) przy tych samych parametrach leasingu.
Chcąc uzyskać ratę leasingu za samochód nowy na tak niskim poziomie, jak ma to miejsce przy używanym, musielibyśmy dwukrotnie wydłużyć okres finansowania, do 6 lat.
Samochód nowy - cena 80 tys. zł
Kiedy lepiej nowy, a kiedy używany w leasingu?
Przedsiębiorcy, którzy zamierzają robić duże roczne przebiegi i/lub planują wykorzystywać samochód dłużej niż przez 4-5 lat, czasem także jeszcze po wykupieniu go z leasingu, powinni raczej zdecydować się na samochód nowy. W pozostałych przypadkach, zdecydowanie niższa cena pojazdu używanego może dać spore oszczędności, nawet biorąc pod uwagę, że wydamy trochę więcej na jego eksploatację.
O tym trzeba bezwzględnie pamiętać
Trzeba jednak pamiętać, że leasing jest instrumentem finansowym, z którego ciężko jest wycofać się, zrezygnować czy skrócić bez przykrych konsekwencji finansowych. Dlatego wybierając samochód używany należy bardzo dokładnie prześwietlić jego stan techniczny, historię usterek i szkód, żeby nie stał się on kulą u nogi, której nie sposób się pozbyć przed zakończeniem leasingu.

Wyszukiwarka ofert leasingowych
Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie
Komentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Nowy na dłużej czy używany na krócej? >
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Jak zacząć jeździć samochodem o połowę droższym w ciągu 3 lat?
Weź samochód w leasing, wykup go i sprzedaj. Kolejny będziesz mógł wziąć nawet o połowę droższy nie płacąc więcej za ratę. Sprawdź jak…
Warunki leasingu samochodów osobowych i dostawczych u polskich leasingodawców - ten rodzaj finansowania oferuje 22 z nich. Informacja o wariantach, procedurach, okresach finansowania, wysokości wymaganego udziału własnego itp.