Dobre i tanie oferty leasingu są zawsze zbliżone do siebie pod względem kosztu. Przekonasz się o tym, jeśli poszukując finansowania, zwrócisz się z zapytaniem do czołowych leasingodawców i otrzymasz do porównania ich propozycje. Co, jeśli jednak otrzymasz kalkulację, która będzie wyraźnie tańsza od innych? Czy może kryć się za nią jakiś haczyk? Odpowiadając krótko: bardzo możliwe, gdyż nie ma nic za darmo.
KRÓTKO: Czego dowiesz się z tego artykułu?
Zachowaj czujność, jeżeli otrzymałeś bardzo tanią ofertę, wyraźnie tańszą od konkurencyjnych. Może to oznaczać, że jest to oferta „łączona" leasingu z jakimiś dodatkowo płatnymi opcjami, np.: ubezpieczeniami, w których został ukryty rzeczywisty zarobek leasingodawcy.
Spis treści
Powinno być tanio, ale jeśli jest zbyt tanio…
Ogólnie rzecz ujmując, leasing powinien być i jest tani… Konkurencja w branży jest spora, więc firmy leasingowe walczą o klienta niską marżą. Wystarczy zapytać o ofertę czołowych leasingodawców (choćby przy użyciu naszej Wyszukiwarki Leasingu), żeby przekonać się, że najtańsze firmy oferują leasing na dość podobnych warunkach finansowych – zazwyczaj ok. 2,5 - 3,5% marży ponad Wibor.
Czy wiesz, że po skorzystaniu z Wyszukiwarki Leasingu dostaniesz nie tylko oferty bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców, ale także naszą analizę z podanym RRSO.
Może jednak zdarzyć się, że otrzymasz także wyliczenia, które będą zauważalnie tańsze od pozostałych. Co to oznacza? Najczęściej oferty leasingu wyraźnie tańsze od innych są ofertami połączonymi… Czyli dostaniesz leasing taniej pod warunkiem, że skorzystasz z czegoś jeszcze i oczywiście za to dodatkowo zapłacisz. Poniżej wymieniamy najczęściej spotykane rozwiązania ofert łączonych.
Leasing połączony z obowiązkowym ubezpieczeniem GAP
Ubezpieczenie GAP w leasingu zwłaszcza nowych samochodów jest w dzisiejszych czasach w zasadzie standardem. Mnóstwo osób decyduje się na nie, gdyż potrafi być wybawieniem w przypadku szkody całkowitej – w tym kradzieży – pojazdu.
Nie ma zatem nic dziwnego, a tym bardziej złego w tym, że doradcy leasingowi przedstawiają nie tylko ofertę finansowania, ale od razu także ubezpieczenia GAP. Problem polega na tym, że koszt takiego ubezpieczenia jest często bardzo wysoki. Niektóre firmy leasingowe stosują swojego rodzaju zabieg przenoszenia marży z leasingu do ubezpieczenia GAP. W rezultacie finansowanie na papierze prezentuje się bardzo atrakcyjnie, ale dodając do tego koszt przepłaconego GAP, nie wygląda to już tak dobrze, a często nawet bardzo źle.
Nie przez przypadek bardzo duży odsetek kupujących GAP na FmLeasing.pl, to klienci fabrycznych leasingodawców, którzy najczęściej oferują rozwiązania łączone. Zdarzają się przypadki proponowania obowiązkowego GAP za cenę nawet kilkukrotnie (tak – kilkukrotnie) wyższą niż znajdziesz u nas: Kalkulator ubezpieczenia GAP
Leasing połączony z… brakiem rabatu
Korzystanie z leasingu u dealerów i w komisach niesie ze sobą ryzyko, że oferta będzie droga z powodu dodatkowej prowizji. Dokładniej opisujemy to zjawisko tu: Wątpliwa atrakcyjność leasingu oferowanego u dealerów i w komisach
Jednak są od tego wyjątki – czasem dealerzy/komisanci mogą się postarać i przedstawić wyjątkowo tanią propozycję finansowania. Szkopuł w tym, że będziesz mógł z niej skorzystać, jeśli zrezygnujesz z negocjowania ceny samego pojazdu. Więc tu ponownie nie ma nic za darmo – koszt leasingu na papierze będzie niski, ale samochód przepłacony, co sumarycznie może spowodować, że cała transakcja straci ekonomiczny sens. Nie jest przypadkiem, że tego typu rozwiązania stosują zwłaszcza marki, w których dość łatwo o rabat. Więc najczęściej taniej wyjdzie, jeśli wybierzesz normalnie oprocentowany leasing i wynegocjujesz odpowiednią zniżkę od katalogowej ceny auta.
Leasing połączony z innymi usługami
Powyżej opisaliśmy dwa najczęściej spotykane sposoby pozorowania tańszej oferty leasingu – czyli konieczność wykupienia przy okazji dużo droższego ubezpieczenia GAP lub rezygnację z rabatu od ceny wybranego auta. Na tym wachlarz sposobów łączenia leasingu z innymi „atrakcjami” jednak się nie kończy. Można spotkać się także z ofertami leasingu z niższą marżą pod warunkiem:
- założenia dodatkowego konta w banku macierzystym leasingodawcy (płatnego)
- zamówienia karty paliwowej (generującej dodatkowe opłaty, przykładowo za… niekorzystanie z niej)
- wykupienia dodatkowych ubezpieczeń, których przydatność jest dyskusyjna (mogą to być ubezpieczenia zdrowotne, ochrony prawnej itd.)
- rezygnacji z możliwości wykupienia ubezpieczeń komunikacyjnych na własną rękę (więcej na ten temat: Jak nie przepłacić za kontynuację ubezpieczenia w leasingu?)
Jak sobie radzić? Analizuj i porównuj nie tylko koszt leasingu
Sytuacje, w których niektórzy leasingodawcy oferują tańszą ofertę finansowania wzbogacając ją obowiązkowymi opcjami dodatkowymi, są niczym innym, jak sztuczką polegającą na przeniesieniu swojej marży z leasingu do opcji dodatkowej. Służyć ma to przyciągnięciu mniej świadomego klienta, który porównuje wyłącznie koszt całkowity leasingu.
Dlatego zachęcamy do uważnego porównywania nie tylko kosztu samego leasingu, ale także cen oferowanych opcji dodatkowych. Przykładowo, ubezpieczenie GAP może być bardzo pożytecznym rozwiązaniem pod warunkiem, że się za nie nie przepłaca, przepłacając przy okazji za cały leasing…
Leasing 100%? Są tańsze rozwiązania
Z pewnością każdy widział, w telewizji lub innych mediach, reklamy leasingu 100%. Najczęściej dotyczą one finansowania nowych samochodów osobowych, ale także pojazdów ciężarowych lub maszyn i urządzeń, zwłaszcza rolniczych i budowlanych. Coraz więcej producentów sięga po ten slogan i nie przez przypadek są to akurat te marki, na które zazwyczaj dostępne są duże rabaty. Pokazujemy na liczbach na czym polega sztuczka z leasingiem 100% lub 0%, bo używa się obu tych określeń. Czytaj więcej: Leasing 100%? Są tańsze rozwiązania

Wyszukiwarka ofert leasingowych
Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Pierwszy leasing - poradnik dla początkujących
Po raz pierwszy zainteresowałeś się leasingiem? Nie wiesz zbyt wiele na ten temat? Czy to dobre rozwiązanie, o co w nim chodzi, ile kosztuje, od czego zacząć itd.?
Leasing samochodu osobowego - kompleksowy poradnik
Odpowiadamy na czym polega leasing samochodów. Ile kosztuje i gdzie wziąć? Kto może otrzymać, jakie warunki trzeba spełnić i jakie przedstawić dokumenty? Na co zwracać uwagę przy wyborze oferty i leasingodawcy? Ile można zaoszczędzić na podatkach?
4 poważne błędy popełniane przy leasingu samochodu
Cztery najczęściej spotykane błędy to: niestaranny wybór oferty leasingowej, złe oszacowanie okresu finansowania, przecenienie lub niedocenienie swoich możliwości finansowych, nienegocjowanie kosztów ubezpieczenia w kolejnych latach.
Ubezpieczenia i szkody w leasingu
Poznaj sposoby obniżenia kosztów ubezpieczenia w leasingu oraz czy warto wykupić ubezpieczenie GAP. Sprawdź, jak wyglądają zasady rozliczania szkód i odszkodowań.
Zagadnienia podatkowe dotyczące leasingu (PIT, CIT, VAT). Koszty i odliczenia. Zestawienie wszystkich poradników na FmLeasing.pl poruszających bezpośrednio i pośrednio kwestie podatkowe.
Komentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Znalazłeś ofertę leasingu dużo tańszą niż u konkurencji? To znaczy, że różnica w koszcie może być „ukryta” gdzie indziej >

Autor: Michał Krupiński
Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje ponad 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.
Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński