Rejestracja samochodu wykupionego z leasingu nie jest skomplikowaną czynnością, niemniej warto wiedzieć jakie dokumenty należy przygotować, aby nie tracić czasu i nie krążyć od okienka do okienka. Nie zawsze zresztą rejestrującym jest firma, która wykupiła pojazd - dlatego opisujemy różne przypadki.
Spis treści
- Rejestracja samochodu po wykupie z leasingu – rejestrującym jest leasingobiorca
- Rejestracja samochodu kupionego od firmy, która wcześniej wykupiła go z leasingu – rejestrującym nie jest leasingobiorca
- Obowiązek zgłoszenia nabycia auta w 30 dni od zakupu
- Podsumowanie – dokumenty wymagane do rejestracji
Rejestracja samochodu po wykupie z leasingu – rejestrującym jest leasingobiorca
Po wniesieniu opłaty rezydualnej kończącej leasing, popularnie zwanej wykupem, finansujący przenosi własność samochodu na korzystającego. Jeśli chcesz więcej dowiedzieć się na ten temat, to powinieneś przeczytać artykuł: Wykup przedmiotu leasingu – jak w praktyce wygląda zakończenie umowy?
Każdy leasingodawca doskonale wie jakie dokumenty potrzebne są do zarejestrowania pojazdu, wobec tego w przesyłce kurierskiej od niego należy spodziewać się:
- Faktura VAT wykupowa
- Karta pojazdu
- Aktualny KRS leasingodawcy (wymagają tego niektóre Wydziały Komunikacji (WK), zwłaszcza jeżeli dane na fakturze różnią się od danych w dowodzie rejestracyjnym, np.: jeżeli firma leasingowa zmieniła w międzyczasie siedzibę).
Do powyższych dokumentów należy dołączyć rzeczy, które były już wcześniej we władaniu korzystającego, czyli dowód rejestracyjny i tablice oraz wypełnić w swoim Wydziale Komunikacji odpowiedni wniosek i to wszystko.
Warto wspomnieć, że samochód musi posiadać aktualne badanie techniczne.
Rejestracja samochodu kupionego od firmy, która wcześniej wykupiła go z leasingu – rejestrującym nie jest leasingobiorca
Bardzo często zdarzają się sytuacje, że leasingobiorca po wykupieniu samochodu po leasingu, nie decyduje się dłużej z niego korzystać tylko sprzedaje go dalej, nawet nie rejestrując go na siebie.
Wtedy nabywca takiego pojazdu – poza standardowymi dokumentami do rejestracji oraz fakturą (bądź umową kupna-sprzedaży) wystawioną przez dotychczasowego właściciela (tego, który wykupił samochód z leasingu) - musi przedstawić fakturę pośrednią w oryginale, czyli fakturę wykupową od leasingodawcy przenoszącą własność na leasingobiorcę, który teraz sprzedaje pojazd.
Chodzi o to, że Wydział Komunikacji musi znać drogę jaką „przeszedł” samochód od ostatniego właściciela wpisanego w dowodzie rejestracyjnym do właściciela, który obecnie chce to auto zarejestrować. Analogicznie będzie jeżeli samochód zmieni po drodze właściciela więcej niż jeden raz.
PRZYKŁAD Wyobraźmy sobie sytuację, w której:
- leasingobiorca wykupuje auto i otrzymuje od leasingodawcy fakturę (nr 1), ale nie przerejestrowuje go na siebie,
- następnie sprzedaje samochód do komisu, wystawiając na komis fakturę (nr 2),
- komis sprzedaje pojazd bez rejestrowania na siebie, na podstawie faktury (nr 3) nabywcy, który rejestruje go ostatecznie na siebie.
Wówczas w Wydział Komunkacji, poza fakturą na ostatniego nabywcę (nr 3), będzie chciał zobaczyć także faktury pośrednie (nr 1 i 2) w oryginale. Niektóre WK honorują faktury poświadczone notarialnie za zgodność z oryginałem.
Obowiązek zgłoszenia nabycia auta w 30 dni od zakupu
Od 1 stycznia 2020 roku obowiązują nowe sankcje za naruszenie obowiązku zgłoszenia nabycia samochodu, czyli także po jego wykupie z leasingu. Kto nie zawiadomi starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu w terminie nieprzekraczającym 30 dni, podlega karze pieniężnej w wysokości od 200 do 1000 zł.
Obowiązek ten uregulowany był znacznie wcześniej, czyli przed 2020 rokiem, jednak za jego niedopełnienie nie było „kary” – zatem w praktyce był to „martwy” przepis. Obecnie należy o tym pamiętać i dokonać zgłoszenia w urzędzie lub poprzez internet na stronie: Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu
Podsumowanie – dokumenty wymagane do rejestracji
- Wniosek w Wydziale Komunikacji
- Karta pojazdu
- Dowód rejestracyjny z aktualnym badaniem technicznym
- Tablice
- Faktura VAT od sprzedającego + ewentualnie wszystkie faktury pośrednie w oryginale (powyżej opisane czym są faktury pośrednie)
- Aktualny KRS zbywcy (wymagają tego niektóre Wydziały Komunikacji – lepiej wcześniej upewnić się telefonicznie czy będzie konieczne przedstawienie KRS)

Wyszukiwarka ofert leasingowych
Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Jak korzystnie wykupić samochód z leasingu?
Prowadzący działalność i wspólnicy spółek cywilnych mogą zastosować wykup prywatny, który w połączeniu z darowizną na osobę z bliskiej rodziny umożliwia dalszą odsprzedaż przedmiotu po pół roku z pominięciem opodatkowania.
Wykup przedmiotu leasingu i jego sprzedaż
Środek trwały wykupiony po zakończeniu umowy leasingu może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu (KUP). Jednak jego dalsza sprzedaż będzie rodziła skutki w podatku dochodowym i VAT.
Jak zacząć jeździć samochodem o połowę droższym w ciągu 3 lat?
Weź samochód w leasing, wykup go i sprzedaj. Kolejny będziesz mógł wziąć nawet o połowę droższy nie płacąc więcej za ratę. Sprawdź jak…
Warunki leasingu samochodów osobowych i dostawczych u polskich leasingodawców - ten rodzaj finansowania oferuje 22 z nich. Informacja o wariantach, procedurach, okresach finansowania, wysokości wymaganego udziału własnego itp.
Leasing samochodów używanych - wszystko na ten temat
Niektóre firmy leasingowe chętnie finansują samochody używane, inne mniej. Dlatego każda z nich ma swoją własną politykę finansowania. Tu znajdziesz wszystko o leasingu samochodu używanego. Procedury, wymagania, okres umowy, wpłata wstępna, wybór dostawcy.
Komentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Kupno samochodu poleasingowego >

Autor: Jarosław Król
Jestem autorem tego artykułu. Publikuję na FmLeasing.pl od stycznia 2010 roku oraz jestem odpowiedzialny za wprowadzanie rozwiązań ułatiwających naszym użytkownikom korzystanie z serwisu.
Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Jarosław Król