Wszystko o leasingu maszyn i urządzeń w Polsce
Choć w teorii leasingiem można sfinansować każdą maszynę bądź urządzenie, to w praktyce leasingodawcy najchętniej finansują sprzęt budowlany i rolniczy, poligraficzny, maszyny do produkcji tworzyw sztucznych i obróbki metalu, wózki widłowe i inne urządzenia, które oferowane są przez renomowanych producentów. Znacznie trudniej jest wyleasingować mniej popularne i nietypowe urządzenia.
Specyfika, czyli co można sfinansować
Najłatwiej jest uzyskać leasing maszyny lub urządzenia, na które jest duży popyt na rynku wtórnym. Dla firmy leasingowej transakcja rodzi tym mniejsze ryzyko, im łatwiej będzie jej potencjalnie znaleźć nabywcę na środek trwały, w przypadku jego zwrócenia (np.: z powodu zaległości płatniczych) przez leasingobiorcę. Dlatego polscy leasingodawcy bardzo chętnie finansują maszyny budowlane, rolnicze, wózki widłowe, czy też wybrane urządzenia produkcyjne, poligraficzne i przemysłowe znanych i renomowanych producentów. Otrzymać leasing tego typu przedmiotów mogą nawet firmy, które nie mogą pochwalić się nadzwyczajną zdolnością kredytową, a w sporadycznych przypadkach możliwe jest nawet skorzystanie z procedury uproszczonej, czyli przyznanie finansowania jedynie na podstawie dokumentów rejestrowych wnioskującego przedsiębiorcy oraz oświadczeń majątkowych i finansowych.
Działa to jednak także w drugą stronę. Leasingodawcy unikają finansowania maszyn i urządzeń, których zbywalność na rynku wtórnym jest ograniczona. W przypadku chęci sfinansowania tego typu maszyn, np.: urządzeń zaprojektowanych i wykonanych na specjalne zamówienie, bardzo często konieczne jest ustanowienie przez korzystającego dodatkowych zabezpieczeń na rzecz finansującego, aby zminimalizować jego ryzyko.
Najczęściej finansowany sprzęt
W Polsce zawieranych jest rocznie ponad 100 tys. umów leasingu oraz pożyczki leasingowej, których przedmiotem są maszyny i urządzenia. Przeciętna wartość jednej umowy wynosi ponad 160 tysięcy złotych netto. Pod względem ilościowym najwięcej finansowanych jest maszyn rolniczych, budowlanych i wózków widłowych. Natomiast do najdroższych (największa przeciętna wartość jednej zawartej umowy) należą maszyny do produkcji tworzyw sztucznych, urządzenia do obróbki metali, dla przemysłu spożywczego i oczywiście maszyny poligraficzne.
Struktura leasingowanych maszyn i urządzeń pod względem ilości. Źródło: ZPL
Maszyny i urządzenia używane
Leasing używanych maszyn i urządzeń jest także możliwy. Wiele firm leasingowych ma ściśle określone procedury według, których finansują sprzęt, np.: maksymalnie trzy-, cztero-, czy pięcioletnie. Jednak w ramach odstępstwa od tych procedur, możliwe jest także uzyskanie leasingu starszych maszyn. Wszystko zależy od tego co jest przedmiotem finansowania i jaki jest jego stan techniczny. Jeżeli mamy do czynienia z urządzeniem, które nadal jest przydatne technologicznie, które przepracowało niewielką liczbę roboczogodzin i jest dobrze utrzymane, to nie ma dużych przeszkód, żeby móc je sfinansować leasingiem.
Dostępność leasingu uzależniona od koniunktury
Warto pamiętać, że dostępność rozumiana jako skłonność firm leasingowych do udzielania leasingu, jest mocno uzależniona od ogólnej koniunktury gospodarczej oraz trendów w konkretnych branżach. Chyba najlepszym tego przykładem jest branża budowlana lub poligraficzna, która żyje w pewnego rodzaju cyklach koniunkturalnych. W czasie boomu leasingodawcy udzielają leasingu prawie jak leci, natomiast w czasach bessy bardzo wnikliwie badają kondycję finansową każdej wnioskującej o leasing firmy. Dotyczy to każdej branży i każdej kategorii maszyn i urządzeń
Gdzie wziąć leasing?
Do liderów finansowania maszyn i urządzeń (pod względem wartości) należą m.in. PKO Leasing, Santander Leasing, Europejski Fundusz Leasingowy, Siemens Finance, BNP Paribas Lease Group, Millennium Leasing, ING Lease, Idea-Getin, mLeasing, czy SG Equipment Leasing i szereg innych. Trzeba jednak pamiętać, że każda z tych firm ma swoją specyfikę i preferencje, specjalizując się w finansowaniu wybranych branż i określonych kategorii sprzętu czy nawet działając w określonych niszach.
Zachęcamy do skorzystania z Wyszukiwarki Leasingu, aby dotrzeć do odpowiednich, czyli przede wszystkim tanich i dobrze ocenianych firm leasingowych.
Jak uzyskać leasing na maszyny i urządzenia?
Znacznie trudniej jest wyleasingować mniej popularne i nietypowe urządzenia. Warto wiedzieć, że najłatwiej jest uzyskać leasing maszyn i urządzeń, na które jest duży popyt na rynku wtórnym. Finansowanie wyżej wymienionych maszyn produkcyjnych czy rolniczych mogą otrzymać nawet firmy, które nie mogą pochwalić się nadzwyczajną zdolnością kredytową. W sporadycznych przypadkach możliwe jest nawet skorzystanie z procedury uproszczonej. Leasingodawcy zwykle unikają finansowania maszyn i urządzeń, których zbywalność na rynku wtórnym jest ograniczona. Pod względem ilościowym najczęściej leasing przyznawany jest maszynom rolniczym, budowlanym i wózkom widłowym.
Na naszej stronie możesz znaleźć ciekawe oferty leasingu. Pomoże Ci w tym porównywarka leasingowa, dzięki której szybko otrzymasz trafne propozycje od czołowych firm leasingowych. Zachęcamy do zapoznania się z licznymi opiniami naszych zadowolonych klientów!
Wyszukiwarka Leasingu
Leasing maszyn i urządzeń oferowany jest przez 26 firm leasingowych
Wybierz rodzaj urządzenia, aby dowiedzieć się jeszcze więcej
Wózki widłowe
Leasing wózków widłowych stanowi dużą część działalności leasingodawców, dlatego jego specyfice poświęciliśmy specjalną stronę: Leasing wózków widłowych >
Rolnicze
Leasing maszyn rolniczych stanowi dużą część działalności leasingodawców, dlatego jego specyfice poświęciliśmy specjalną stronę: Leasing maszyn rolniczych >
Do obróbki metalu
Leasing maszyn do obróbki metalu dostępny jest w 19 firmach leasingowych
Polskie firmy leasingowe finansują rocznie od około 3 do 5 tysięcy sztuk maszyn do obróbki metalu. Nie jest to skomplikowana branża, wobec tego w zasadzie każdy leasingodawca bez większych wymagań udziela leasingu tego typu urządzeń. Leasingobiorca powinien jedynie udokumentować zdolność kredytową oraz prowadzić działalność od co najmniej 12 miesięcy (w niektórych przypadkach wystarczy nawet pół roku).
Niektóre z finansowanych maszyn do obróbki metalu: frezarki, szlifierki, tokarki, stoły ślusarskie, wytaczarki, piły tarczowe, piły taśmowe, zaginarki, wycinarki, wykrawarki, drążarki, elektrodrążarki, prasy krawędziowe, prasy mimośrodowe, centra obróbcze (frezarskie, tokarskie, pionowe, itd.), zgrzewarki, zwijarki, żłobiarki, wypalarki, walcarki, strugarki, spawarki, linie do profilowania
Otrzymaj oferty leasingu maszyny do obróbki metalu bez pośredników >
Poligraficzne i introligatorskie
Leasing maszyn poligraficznych i introligatorskich dostępny jest w 16 firmach leasingowych
Maszyny poligraficzne i introligatorskie przez lata należały do najchętniej finansowanych środków trwałych przez towarzystwa leasingowe. Jednak od czasu kiedy mamy do czynienia z „odwrotem od papieru”, drukarnie i firmy związane z szeroko pojętą poligrafią znalazły się w wyższej grupie ryzyka. Przełomową datą były lata 2008-2009, kiedy to wiele firm poligraficznych znalazło się w tarapatach finansowych. Niemniej nadal renomowane firmy poligraficzne, a także mniejsze zakłady z dobrą historią bez trudu uzyskają bardzo dobre warunki finansowania nowych, ale także używanych urządzeń.
Przykłady najczęściej finansowanych maszyn: maszyny poligraficzne offsetowe, rolowe, flexodrukarskie, sito drukarskie, sztancujące maszyny pomocnicze - transomaty, windy do papieru, utrząsarki , krajarki, gilotyny, trójnoże, falcerki, przekrawacze, bobiniarki, zbieraczki i linie zbierające, sklejarki, zszywarki, oklejarki, bigówko-perforówki, plotery, naświetlarki.
Otrzymaj oferty leasingu maszyny poligraficznej bez pośredników >
Do przetwórstwa i produkcji tworzyw sztucznych
Leasing maszyn do przetwórstwa i produkcji tworzyw sztucznych dostępny jest w 19 firmach leasingowych
Przetwórstwo i produkcja tworzyw sztucznych to dynamicznie rozwijająca się branża. Dostrzegają to polskie towarzystwa leasingowe, chętnie finansując maszyny przeznaczone do tego celu. Praktycznie każdy leasingodawca oferujący leasing maszyn i urządzeń udziela także leasingu dla wytwórców z tej branży, chcących sfinansować nabycie nowych i używanych maszyn. O ile w przypadku finansowania innych branż łatwo jest wskazać leasingodawców, którzy wyspecjalizowali się w finansowaniu danej branży, o tyle w przypadku leasingu maszyn przetwórstwa i produkcji tworzyw sztucznych ilość zawieranych umów rozkłada się w miarę równo po wszystkich firmach leasingowych.
Najczęściej finansowane urządzenia: maszyny i urządzenia do obróbki, zaginarki, wytłaczarki, obcinarki Zgrzewarki, automaty, formy wtryskowe, młyny do tworzyw, rozdrabniacze, pulweryzatory, rozdmuchiwarki, butelczarki, PET, wtryskarki, wytłaczarki i linie wytłaczarkowe, wytłaczarko-rozdmuchiwarki, regranularki, linie do produkcji rękawów foliowych, linie do wytłaczania listw meblowych, itd.
Otrzymaj oferty leasingu urządzenia do prod. tworzyw sztucznych bez pośredników >
Przemysłu spożywczego, gastronomicznego, piekarniczego
Leasing urządzeń przemysłu spożywczego, gastronomicznego, piekarniczego dostępny jest w 18 firmach leasingowych
Około 12 leasingodawców dość dobrze „czuje się” w finansowaniu branży spożywczej, gastronomicznej i piekarniczej. Choć także kilka kolejnych firm także nie stroni od sporadycznego zawierania umów leasingu tego typu urządzeń. Niemniej są też tacy leasingodawcy, które w ogóle nie chcą finansować tego rodzaju maszyn. Przeciętna wartość jednej zawieranej umowy w tym sektorze wynosi blisko 150 tysięcy złotych, w tym jeżeli chodzi o samą gastronomię, to przeciętna kwota jest znacząco mniejsza i wynosi trochę ponad 50 tys. złotych. Znacznie większe szanse na uzyskanie finansowania na korzystnych warunkach mają przedsiębiorcy o ugruntowanej pozycji i tradycji w branży, niż firmy, które dopiero próbują zaistnieć.
Często finansowane urządzenia: maszyny, urządzenia i aparaty przemysłu, cukierniczego, koncentratów spożywczych, tytoniowego i zielarskiego, mięsnego, rybnego, tłuszczowego, mleczarskiego, jajczarsko-drobiarskiego, gastronomicznego, wyposażenie piekarni, piece.
Otrzymaj oferty leasingu urządzenia gastronomicznego / dla przem. spożywczego bez pośredników >
Warsztatowe i diagnostyczne
Leasing urządzeń warsztatowych i diagnostycznych dostępny jest w 14 firmach leasingowych
Prowadzenie nowoczesnego serwisu czy warsztatu samochodowego wymaga niemałych inwestycji. Odpowiednie narzędzia, podnośniki i inne urządzenia, wreszcie komputery serwisowe do nowych modeli samochodów są bardzo kosztowne. Firmy leasingowe bez większego problemu udzielają finansowania na nabycie przez przedsiębiorców urządzeń warsztatowych i sprzętu diagnostycznego. Warunkiem jest posiadanie zdolności kredytowej i historii prowadzonej działalności - minimum 6-12 miesięcy. Innymi słowy - im bardziej renomowana stacja obsługi pojazdów, tym łatwiej o uzyskanie leasing, nawet w przypadku dość nietypowych urządzeń. Warto wspomnieć, że leasingodawcy dostrzegają już także potencjał drzemiący w firmach tuningowych, zajmujących się modyfikacjami samochodów, finansując nabycie choćby hamowni podwoziowych. Warunek jest jeden - nabywane urządzenie musi pochodzić od renomowanego producenta i dostawcy.
Finansowane przedmioty: podnośniki warsztatowe, linie diagnostyczne, płyty zbieżności, testery, analizatory spalin, dymomierze, wyciągi spalin, wyważarki do kół, montażownice kół, urządzenia do geometrii, urządzenia do diagnozy elektronicznej, testery i interfejsy diagnostyczne, wyposażenie warsztatów, meble warsztatowe, szafki narzędziowe, kompresory warsztatowe, sprężarki powietrza, myjki ciśnieniowe, spawarki, automaty spawalnicze, myjnie samochodowe, myjnie automatyczne, bezdotykowe, wyposażenie lakierni samochodowych i warsztatów blacharskich, hamownie podwoziowe.
Otrzymaj oferty leasingu urządzenia warsztatowego bez pośredników >
Geodezyjne, kartograficzne i pomiarowe
Leasing urządzeń geodezyjnych, kartograficznych i pomiarowych dostępny jest w 12 firmach leasingowych
Urządzenia geodezyjne, kartograficzne i pomiarowe są chętnie finansowane przez branżę leasingową, a geodeci, jako specjaliści z uprawnieniami, są pożądanymi klientami, niemal na równi z wolnymi zawodami, które cieszą się specjalnymi względami leasingodawców. Trzeba jednak pamiętać, że pojedyncze urządzenia geodezyjne często są stosunkowo niewielkiej wartości, tymczasem większość firm leasingowych unika finansowania przedmiotów o wartości poniżej 20-25 tys. zł netto. Ciężko będzie też sfinansować używany sprzęt geodezyjny.
Przedmioty finansowe leasingiem: niwelatory, teodolity, zestawy niwelacyjne, przyrządy pomiarowe, urządzenia GPS, dalmierze.
Otrzymaj oferty leasingu urządzenia geodezyjnego bez pośredników >
Do produkcji i obróbki szkła
Leasing maszyn do produkcji i obróbki szkła dostępny jest w 15 firmach leasingowych
Otrzymaj oferty leasingu maszyny do obróbki szkła bez pośredników >
Leasing maszyn do produkcji i obróbki szkła jest teoretycznie możliwy w każdej firmie leasingowej. Jednak tylko kilku leasingodawców wyspecjalizowało się w finansowaniu tego typu urządzeń, a kilku kolejnych zawiera umowy leasingu trochę częściej niż sporadycznie. Niemniej z uzyskaniem leasingu nie ma najmniejszego problemu, pod warunkiem, że przyszły leasingobiorca udokumentuje swoją zdolność kredytową.
Najczęściej finansowane maszyny do produkcji i obróbki szkła: automaty do frezowania, szlifowania i polerowania, fazowarki, krawędziarki, wiertarki, szlifierki, maszyny do żłobienia, automaty do piaskowania, piaskarki, myjki, suszarki, transportery, stoły montażowe, piece, wanny, opękarki, prasy, formy, pozostałe maszyny i urządzenia do produkcji i obróbki szkła.
Przemysłu kamieniarskiego, mineralnego
Leasing maszyn przemysłu kamieniarskiego, mineralnego dostępny jest w 17 firmach leasingowych
Maszyny przemysłu mineralnego, kamieniarskiego należą do stosunkowo często finansowanych leasingiem urządzeń. Kilka firm leasingowych wyspecjalizowało się w finansowaniu tego typu maszyn i zawierają one rok rocznie zauważalnie większą ilość umów od przeciętnej rynkowej. Niemniej z uzyskaniem leasingu nie powinno być problemu praktycznie w żadnej firmie leasingowej zajmującej się finansowaniem maszyn i urządzeń.
Niektóre z maszyn finansowanych leasingiem: przecinarki, piły do bloków, piły poprzeczne, piły mostowe, frezarki, cyrkularki, wycinarki strugowodne i liniowe, boczkarki, osadzarki, traki piłowe, traki linowe, trasy obróbcze, automaty polerskie, linie polerskie, linie produkcyjne, kolankówki i frezarki, centra obróbcze, kopiarki, łupiarki, piaskarki, groszkownice, taśmociągi, przesuwarki, przenośniki, zgarniarki, zwałowarki, równiarki, strugi, wiertnice, wrębiarki, kombajny.
Otrzymaj oferty leasingu urządzenia dla przem. mineralnego bez pośredników >
Przemysłu papierniczego i do produkcji opakowań
Leasing maszyn przemysłu papierniczego i do produkcji opakowań dostępny jest w 13 firmach leasingowych
W teorii maszyny przemysłu papierniczego i do produkcji opakowań można sfinansować w każdej firmie leasingowej, która oferuje finansowanie maszyn i urządzeń. Natomiast w praktyce tylko kilku leasingodawców ma know-how i wyspecjalizowało się w finansowaniu tej branży. Przedmiotem finansowania mogą być zarówno urządzenia nowe, jak i używane, pod warunkiem, że dostawcą jest firma zajmująca się handlem tego typu maszynami.
Otrzymaj oferty leasingu urządzenia dla przem. papierniczego bez pośredników >
Dla leśnictwa i przemysłu drzewnego
Leasing maszyn dla leśnictwa i przemysłu drzewnego dostępny jest w 16 firmach leasingowych
Maszyny dla leśnictwa i przemysłu drzewnego są stosunkowo chętnie finansowane przez polskich leasingodawców. Co najmniej kilka towarzystw leasingowych zna dobrze tę branżę i bez nadmiernych wymogów realizuje umowy obejmujące finansowaniem tego typu urządzenia. Oczywiście firmy leasingowe preferują finansowanie nowych maszyn, niemniej leasing używanych również jest możliwy, pod warunkiem, że są to urządzenia renomowanych producentów.
Przykłady najczęściej finansowanych maszyn dla leśnictwa i przemysłu drzewnego: piły tarczowe, frezy i wały nożowe, pilarki tarczowe stołowe i formatowe (tarczówki i formatówki), pilarki tarczowe poprzeczne (kapówki), przenośne pilarki łańcuchowe, pilarki taśmowe stolarskie, rozdzielcze i do kłód (taśmówki i traki taśmowe), strugarki grubiarek (grubościówki) i strugarki wielostronne, strugarki wyrówniarek (wyrówniarki), frezarki pionowe dolnowrzecionowe | wiertarko-frezarki górnowrzecionowe, tokarki, szlifierki, harwestery, forwardery.
Otrzymaj oferty leasingu maszyny dla leśnictwa bez pośredników >
Przemysłu paliwowo-energetycznego
Leasing maszyn przemysłu paliwowo-energetycznego dostępny jest w 8 firmach leasingowych
Maszyny przemysłu paliwowo-energetycznego wyróżniają się na tle innych transakcji leasingowych kwotami zawieranych umów. Zazwyczaj zamykają się w setkach tysięcy, a nawet milionach złotych. Dlatego tylko nieliczne firmy leasingowe mają wystarczający know-how aby podejmować ryzyko finansowania tak dużych transakcji. Dotyczy to zarówno finansowania urządzeń rafineryjnych, dla górnictwa i elektrowni, czy choćby urządzeń wykorzystywanych do produkcji energii odnawialnej. Przedsiębiorstwa, które będą chciały skorzystać z leasingu tego typu środków trwałych będą musiały nie tylko udokumentować swoją zdolność kredytową, ale także przekonać przyszłego leasingodawcę o swojej silnej i względnie bezpiecznej pozycji w branży.
Niektóre z możliwych do sfinansowania maszyn przemysłu paliwowo-energetycznego: kotły grzejne, parowe, wodne, dautermowe, turbiny parowe, wodne, maszyny parowe, tłokowe, silniki, prądnice, przetwornice prądu, agregaty wytwórcze i przetwórcze, Maszyny i urządzenia elektroenergetyczne, elektrownie wiatrowe, podziemne samojezdne maszyny górnicze: wiercące, kotwiące, ładująco-odstawcze, systemy wiercenia, wiertnice, wysięgnikowe systemy kruszenia i rozbijania skał, lokomotywy kopalniane, systemy wentylacyjne, kruszarki i przesiewacze, instalacje rafineryjne, zbiorniki, rurociągi.
Otrzymaj oferty leasingu maszyny sla przemysłu paliwowo-energetycznego bez pośredników >
Szwalnicze i przemysłu odzieżowego
Leasing maszyn szwalniczych i przemysłu odzieżowego dostępny jest w 12 firmach leasingowych
Przemysł szwalniczy i odzieżowy znalazł się w trudnej sytuacji po kryzysie finansowym, który nastał na przełomie 2008 i 2009 roku. Dodatkowo musi zmagać się z tanią konkurencją azjatycką. Dlatego leasingodawcy ostrożnie podchodzą do finansowania tej branży. Przedsiębiorcy chcący sfinansować leasingiem nabycie maszyn szwalniczych i innych wykorzystywanych w przemyśle odzieżowym, będą musieli udokumentować swoją dobrą kondycję finansową. Ponieważ często zdarza się, że pojedyncze maszyny szwalnicze nie są szczególnie drogie, to warto tutaj wspomnieć, że większość leasingodawców niechętnie zawiera umowy na przedmioty o wartości niższej niż 20-25 tys. złotych.
Maszyny finansowane leasingiem: stemplowarko-wytłaczarki, krajarki, hafciarki, owerloki (overlocki), szydełkarki, renderki, podszywarki, noże, stębnówki, lamowacze, dziurkarki, szydełkarki, wycinarki, ścieniarki, podszywarki, maszyny do szycia, maszyny dziewiarskie, wyposażenie szwalni, wyposażenie dziewiarni, linie szwalnicze.
Otrzymaj oferty leasingu maszyny szwalniczej bez pośredników >
Przemysłu chemicznego i farmaceutycznego
Leasing maszyn przemysłu chemicznego i farmaceutycznego dostępny jest w 11 firmach leasingowych
Zawierane umowy leasingu maszyn dla przemysłu chemicznego i farmaceutycznego, z reguły opiewają na wysokie kwoty. Specyfiką tej branży jest to, że działające w niej firmy, to z reguły duże przedsiębiorstwa. Dlatego tylko nieliczne firmy leasingowe mają wystarczający potencjał, wiedzę i doświadczenie aby finansować tego rodzaju urządzenia. Choć oczywiście w przypadku transakcji o mniejszej wartości praktycznie każdy leasingodawca oferujący leasing maszyn i urządzeń będzie w stanie przedstawić rozsądne warunki finansowania.
Przykłady finansowanych maszyn przemysłu chemicznego i farmaceutycznego: maszyny, urządzenia i aparaty przemysłu: azotowego i syntezy chemicznej, farmaceutycznego i przemysłów pokrewnych, włókien sztucznych, przemysłu tworzyw sztucznych, przemysłu gumowego, nieorganicznego, siarkowego i nawozów fosforowych, gazów technicznych, rafineryjnego.
Otrzymaj oferty leasingu urządzenia dla przem. chemicznego/farmaceutyznego bez pośredników >
Istotne porady
Najlepsza firma leasingowa
Która polska firma leasingowa jest najlepsza? My to wiemy... Problem w tym, że ona nie będzie najlepsza dla każdego… Z całą pewnością istnieje jednak grupa firm, które są warte polecenia oraz grupa takich, których lepiej unikać.
Megaporadnik: Umiejętny wybór oferty leasingu
Wszystkie niezbędne rady dla zamierzających zawrzeć umowę leasingu w jednym miejscu. Zapoznanie i zastosowanie się do nich umożliwi wybór korzystnej i dobrze dobranej oferty i firmy leasingowej, a także pozwoli uniknąć kosztownych błędów.
Aktualności dotyczące finansowania maszyn i urządzeń
Leasing maszyn i urządzeń w 2023 i prognozy na 2024 r.
Firmy leasingowe sfinansowały w 2023 roku maszyny i urządzenia o wartości 25 mld złotych, czyli tyle samo co przed rokiem. Duży wzrost widoczny jest jednak w segmencie sprzętu budowlanego (+19,1%) i poligraficznego (+28,7%) oraz maszyn dla przemysłu spożywczego (+13,4). Na minusie znalazł się natomiast leasing maszyn do produkcji tworzyw sztucznych (-28%) oraz sptrzętu medycznego (-8,4%). JEdnak prognozuje się, że w 2024 roku leasing sprzętu, w tym maszyn i urządzeń wzrośnie aż o 16,5%.
Więcej aktualności z branży: Wiadomości z branży leasingowej [NA ŻYWO]