W nadchodzącym roku rządzący nie planują żadnych rewolucji w podatkach bądź innych przepisach, które dotyczyłyby leasingu.
Nie trzeba się spieszyć
Rozważając leasing w najbliższych miesiącach nie trzeba zatem, wzorem lat ubiegłych, zastanawiać się czy korzystniej będzie poczekać na zmianę jakiś przepisów, czy też wręcz przeciwnie - spieszyć się, żeby odnieść większe korzyści podatkowe, czy jakiekolwiek inne.
Koszty podatkowe do końca roku
Oczywiście spieszyć się będą ci przedsiębiorcy, którym „grozi” wykazanie dużego dochodu w 2014 roku. Dla nich, rozpoczęcie leasingu jeszcze przed końcem roku da możliwość jednorazowego zaliczenia w koszty całej pierwszej raty.
Przedmioty używane w leasingu od 2015 roku
Również przedsiębiorcy, którzy planują leasing przedmiotów używanych muszą pamiętać, że z początkiem 2015 roku samochody czy sprzęt używany stanie się o rok starszy.
Oznacza to, że po Nowym Roku - zwłaszcza starsze - przedmioty jeszcze trudniej będzie sfinansować leasingiem oraz skróceniu ulegną maksymalne okresy finansowania.
Firmy leasingowe najczęściej stosują zasadę według, której wiek przedmiotu i okres leasingu nie mogą łącznie przekroczyć około 8 lat. Od tej zasady są wyjątki na plus i na minus. Jednak przedsiębiorca, który chciałby wyleasingować samochód, np.: z 2010 roku na okres 48 miesięcy powinien jeszcze teraz wystąpić o leasing. Po Nowym Roku pozostanie mu do wyboru znacznie mniej leasingodawców, którzy będą zainteresowani sfinansowaniem takiej transakcji na korzystnych warunkach.
Chcesz wiedzieć więcej? To powinno Cię zainteresować: Leasing samochodów używanych - wszystko na ten temat
Praktyczne porady dla chcących zdążyć przed końcem 2014 roku
Kluczowa porada jest jedna: nie czekać do ostatniej chwili. Końcówka roku w branży leasingowej jest dość napięta - handlowcy nie narzekają na brak zajęć. Do tego, w drugiej połowie grudnia, dochodzi rozluźnienie świąteczno-urlopowe. Dlatego im wcześniej zaczniemy sobie „załatwiać” leasing, tym lepiej i tym większa szansa na dobre warunki - zwłaszcza jeśli finansowanie dotyczy przedmiotów używanych.
Polecamy nasze wskazówki o tym, jak przyspieszyć procedurę leasingu.