Rząd musi spieszyć się, żeby nowe zasady odliczania VAT od samochodów mogły wejść w życie od 1 marca 2014 roku, dlatego właśnie skierował projekt nowelizacji do konsultacji społecznych. Znamy treść proponowanych zmian.
Odliczenie 50% VAT od paliwa? Nic z tego!!!
Liczyliście, że po wejściu w życie nowej ustawy będziecie mogli zacząć odliczać 50% VAT zawartego w cenie paliwa do napędu samochodu osobowego? Nic z tego! MinFin chce, żeby do 30 czerwca 2015 roku obowiązywały dotychczasowe zasady – czyli zero odliczania VAT od paliwa do samochodów osobowych jeszcze przez półtora roku!
W lepszej sytuacji będą właściciele i użytkownicy samochodów osobowych z homologacją ciężarową (z kratką i bez). Jeżeli dobrze interpretujemy zapisy projektu, to będą oni mogli odliczać 50% VAT od paliwa już od momentu wejścia w życie znowelizowanej ustawy.
Właściciele osobowych w gorszej sytuacji niż do tej pory
Brak możliwości odliczenia połowy VAT od paliwa spowoduje, że właściciele samochodów osobowych znajdą się w gorszej sytuacji niż byli do tej pory. W myśl nowych przepisów nie odliczą, jak dotychczas, 100 proc. VAT od wydatków eksploatacyjnych (przeglądy, części zamienne, zakup opon, itp.). Odliczenie od takich wydatków zostanie ograniczone do 50 proc.
Także 50 proc. VAT będzie można odliczyć od nabycia bądź leasingu samochodów osobowych (obecnie 60 proc.). Co prawda, prawo to nie będzie ograniczone limitem kwotowym (obecnie maksymalnie 6 tys. zł), jednak zyskają na tym jedynie kupujący i leasingujący samochody droższe. Podatnicy nabywający pojazdy w cenie do 50 tys. złotych stracą na nowych rozwiązaniach.
Osobowy tylko do działalności = 100 proc. odliczenia VAT
Ustawodawca chce dać wspaniałomyślnie możliwość odliczenia całego VAT od nabycia, leasingu i wszelkich wydatków związanych z użytkowaniem samochodów osobowych. Jednak pod warunkiem, że pojazd taki będzie wykorzystywany wyłącznie do prowadzenia działalności. Nie wchodzi w grę żaden użytek prywatny.
Jak będzie określane (sprawdzane), czy samochód będzie faktycznie wykorzystywany wyłącznie w celach firmowych? Podatnik będzie musiał prowadzić szczegółową ewidencję przebiegu oraz wystawić się zgłosić w Urzędzie Skarbowym zamiar użytkowania samochodu wyłącznie w celach firmowych!
Za złożenie nieprawdziwej informacji grozić będzie nawet kara pozbawienia wolności, o finansowej nie wspominając…
Oczywiście będzie możliwa także zmiana przeznaczenia, tzn. będzie można zgłosić do US samochód jako użytkowany wyłącznie firmowo, a po jakimś czasie „wycofać” go do celów także prywatnych. Jednak wówczas będzie trzeba proporcjonalnie skorygować odliczony VAT. Okres takiej korekty ma wynosić 5 lat (12 miesięcy w przypadku samochodów w cenie do 15 tys. zł).
Leasing samochodu z homologacją = konieczność rejestracji umowy
Projekt nowelizacji przewiduje, że podatnicy, którzy podpiszą umowę leasingu samochodu z homologacją ciężarową (z kratką lub bez) w okresie od 1 stycznia 2014 do momentu wejścia w życie nowelizacji (prawdopodobnie do 1 marca 2014) będą mogli odliczać 100 proc. VAT od wszystkich rat leasingowych, przez cały okres trwania umowy leasingu.
Spełnić będzie trzeba jednak dwa warunki. Po pierwsze samochód będzie musiał być wydany przez leasingodawcę najpóźniej do dnia poprzedzającego wejście w życie nowelizacji. Po drugie umowę trzeba będzie (podobnie jak w 2011 roku) zarejestrować w US do końca marca 2014 roku.
Pobierz PDF: Projekt nowelizacji ustawy z dnia 9 stycznia 2014 roku
Sprawdź: Lista marek i modeli samochodów z homologacją ciężarową
Bądź na bieżąco: Wszystko o VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową w 2014